КУШАДАСИ – АВТОБУС

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

12 дена / 9 ноќевања

 1. ден СКОПЈЕ – КУШАДАСИ
  Состанок на групата од Скопје во 11:30 ч. на паркингот пред хотел Holiday Inn. Заминување за Турција во 12:00 ч. Патот води преку граничниот премин Богородица-Евзони и Грција. Ноќно возење со попатни одмори.
 2. ден КУШАДАСИ   
  Пристигнување во пладневните часови. Сместување во хотел (по 13:00 часот). Слободно време за одмор. Ноќевање.

 од 03. до 10. ден  КУШАДАСИ
Денови за одмор со престој во избраниот хотел. Комуникација со локалните представници за евентуални факултативни излети и посети.

 1. ден КУШАДАСИ – СКОПЈЕ
  Појадок. Напуштање на собите до 10:00 часот. Заминување за Македонија во попладневните часови. Ноќно возење со попатни одмори.
 2. ден СКОПЈЕ 
  Пристигнување во  Македонија во попладневните часови.

НАПОМЕНА: ПОПУСТИТЕ ЗА РАНА РЕЗЕРВАЦИЈА ВАЖАТ ДО ПОПОЛНУВАЊЕ НА ПРЕДВИДЕНИОТ БРОЈ НА СОБИ,  ХОТЕЛОТ МОЖЕ ДА ГИ ОТПОВИКА БЕЗ ПРЕТХОДНА НАЈАВА!
– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин check-in)
– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на соба.
– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Доплата за соба SV (поглед на море) во хотел SUNDAY ***  (6 EUR на ден по лице, со резервација)
– Употреба на клима уред, се доплаќа во хотелите OZCAM ** и AARGAU **  ( 3 EUR по соба на ден)
– АКЦИЈА!!!! Цените со попуст важат за комплетна уплата до датумот на важење на попустот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
– Превоз со туристички автобус на релација Скопје – Кушадаси – Скопје (поаѓање во 10:00 h , паркинг спроти хотел Holiday Inn)
– Сместување во хотел и услуга по избор од табелата,  на база 9 ноќевања
– Организација и реализација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

ЗАБЕЛЕШКИ:
– Само Автобуски превоз (без сместување): 80 EUR (60 EUR деца до 12 г.)
– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници
– Во хотел ARORA****, трокреветните соби немаат балкон.
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и САВАНА

Легенда:
DBL/TWIN – двокреветна соба (можен помошен кревет), SGL – еднокреветна соба, APP – апартман, Family – фамилијарна соба, SUITE – суит, Mezonette – мезонет, Bungalow – бунгалов, PV/MV – поглед на парк, SV – поглед на море,  tv – телевизор, fr – ладилник (фриждер), ac – клима уред, BB – ноќевање со појадок, HB – полупансион (појадок и вечера), AI – (all inclusive) се вклучено.

ИНФОРМАЦИИ ЗА АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ (КОНЕКЦИИ И ВРЕМЕ НА ПОАЃАЊЕ):

Место и време на поаѓање:

Скопје      12:00 h (паркинг спроти хотелот “Holiday Inn”)

Велес       12:30 h (бензиска пумпа, мотел Македонија)

Неготино  13:00 h (бензиска пумпа, Макпетрол)

Смоквица 13:30 h (бензиска пумпа, РТ петрол)

Гевгелија  14:00 h (бензиска пумпа, граничен премин Богородица)

Поаѓање од Турција: 14:00 h (локално време, 13:00 мак. време)

Превоз со конекција од следните градови:

Куманово  10:30 h (БП Макпетрол, автобуска станица)

Гостивар  09:30 h (паркинг кај Дом на култура)

Тетово  10:30 h (кружен тек кај Дом на култура)

Кочани  10:30 h (БП Макпетрол, кај Основен суд)

Штип 11:15 h (паркинг пред пошта)

Кичево  10:00 h (БП Пуцко петрол, спроти ТА Меридијан)

Струга  09:00 h (хотел Дрим, трафики)

Охрид 09:15 h (БП Лукоил, кај автобуска станица)

Ресен 10:00 h (спроти автобуска станица)

Битола 11:30 h (паркинг кај спортска сала)

Прилеп 12:00 h (БП Лукоил)

Кавадарци 12:30 h (паркинг кај гранична полиција)

Радовиш  12:00 h (БП Макпетрол)

Струмица  12:45 h (паркинг пред Тинекс)
Доплата за конекција – 10 € по патник


ПАТНИ ИНФОРМАЦИИ (сопствен превоз)

Насока: Скопје-Thessaloniki-Izmir-Kusadasi (1150 km)

Скопје-Thessaloniki (E75), Thessaloniki-Alexandropouli-Kipi/Ipsala (E90),

Ipsala-Kilitbahir (Ferry)(E84/E87), Çanakkale-Izmir-Kusadasi (E87/D515)

Ferryboat Kilitbahir-Çanakkale (30 min)

Трошоци во еден правец: (износите се променливи)

патарини MK (180 ден), патарини GR (12 €), брод/автомобил од 7,5 €, брод/патник 0,6 €