KEMPINSKI GRAND ARENA
 КЕМПИНСКИ ХОТЕЛ ГРАНД АРЕНА – БАНСКО

Доживејте луксузен престој во најмодерниот зимски ресорт на Балканот и откријте ја мистеријата на еден од најзначајните културно – историски центри во Бугарија. Сместен во срцето на Пирин планинаКЕМПИНСКИ ХОТЕЛ ГРАНД АРЕНА е идеално место за Вашиот безгрижен одмор. Добредојдени сте во овој уникатен планински и СПА ресорт каде времето никогаш нема да Ви биде доволно за да ги доживеете сите негови содржини. Во зима дојдете за скијање и сноубординг или во лето на планински одмор исполнет со велосипедизам, прошетки по планината или параглајдерство. Во непосредна близина на хотелот се наоѓа главната станица на ски – лифтот кој Ве качува на највисоките снежни врвови. Хотелот е на само неколку минути од центарот на Банско, а таму ќе најдете многубројни традиционални меани, музеи и продавници. Со толку одличен избор на активности за Вас секогаш ќе постои причина да се вратите овде.
Опис на соби:
 • Double Deluxe: (35 – 40 m) има два кревета или еден брачен кревет, мини бар, клима, греење, ТВ, телефон, сеф, купатило;
 • Double Executive: (40 – 42 m) има француски лежај, директен пристап до SPA&Welness центарот.
 • Јunior Suite: (45 m) има брачен кревет, дневна соба, клима, сеф, мини бар, ДВД, купатило со туш кабина, балкон;
 • Deluxe Suite: (70 m) има спална со француски лежај, дневна соба, клима, сеф, мини бар, балкон, ДВД, купатило со туш кабина, интернет;
 • Аlpine Suite: (80 m) има одвоена спална со брачен кревет, дневна, клима, мини бар, сеф, ДВД, балкон, интернет, сауна и џакузи во тоалетот.

Хотелските соби може да варираат во големина и дизајн, па сместувањето во собите од сликите не е загарантирано. Хотелите имаат право да ја променат својата политика на обезбедените услуги (за дополнителни трошоци / бесплатно). Искрено се извинуваме за какви било несогласувања.

Редовна Понуда | Зима 2019/20

Ценовник

Период ден.во неделата Двокреветни делукс соби Егзекјутив соби Џуниор Сјут Делукс Сјут Алпин Сјут Доп.
легло
поглед на град поглед на планина поглед на град поглед на планина
1/1 1/2 1/1 1/2 1/1 1/2 1/1 1/2 1/1 1/2 1/1 1/2 1/1 1/2
01.12.2019 – 19.12.2019 петок-сабота 171.6 € 215.6 € 189.2 € 232.1 € 214.5 € 257.4 € 257.4 € 284.9 € 275.0 € 301.4 € 334.4 € 360.8 € 386.1 € 412.5 € 68.2 €
недела-четврток 110.0 € 148.5 € 123.2 € 161.7 € 143.0 € 182.6 € 169.4 € 194.7 € 183.7 € 209.0 € 215.6 € 243.1 € 250.8 € 276.1 € 68.2 €
20.12.2019 – 26.12.2019 мин. 3 ноки 237.6 € 292.6 € 247.5 € 312.4 € 291.5 € 357.5 € 330.0 € 379.5 € 352.0 € 401.5 € 412.5 € 462.0 € 469.7 € 522.5 € 97.9 €
27.12.2019 – 01.01.2020 мин. 5 ноки 398.2 € 458.7 € 419.1 € 469.7 € 458.7 € 530.2 € 548.9 € 600.6 € 569.8 € 620.4 € 605.0 € 655.6 € 655.6 € 705.1 € 163.9 €
02.01.2020 – 21.03.2020 петок-сабота 266.2 € 311.3 € 288.2 € 331.1 € 317.9 € 361.9 € 369.6 € 396.0 € 387.2 € 413.6 € 446.6 € 473.0 € 498.3 € 524.7 € 68.2 €
недела-четврток 215.6 € 255.2 € 233.2 € 272.8 € 256.3 € 295.9 € 297.0 € 323.4 € 311.3 € 336.6 € 358.6 € 385.0 € 400.4 € 425.7 € 68.2 €
22.03.2020 – 04.04.2020 петок-сабота 211.2 € 247.5 € 228.8 € 266.2 € 256.3 € 293.7 € 311.3 € 348.7 € 330.0 € 366.3 € 440.0 € 476.3 € 522.5 € 558.8 € 68.2 €
недела-четврток 179.3 € 215.6 € 196.9 € 234.3 € 224.4 € 261.8 € 279.4 € 316.8 € 298.1 € 334.4 € 408.1 € 444.4 € 490.6 € 526.9 € 68.2 €

цените се дадени како наем за 2 лица на ноќ, освен за понудата на еднокреветна соба

Во цената е вклучено:

 • Ноќевање со појадок и вечера
 • Користење на Wi – Fi
 • Бесплатно користење на Kids Club во рамките на работните часови
 • Бесплатно користење на ски гардеробер
 • Бесплатно користење на СПА центар од новата генерација Кемпински СПА со уникатна германска опременост од Klafs, единствено во Бугарија – 2 типа на сауна (Финска и Херба сауна), санариум, инфра-црвена кабина, длабока дигитална детоксикација, арома парна бања, велнес топлотна лежалка со самозагревање, отворен базент за деца, надворешно и внатрешно џакузи, внатрешен и надворешен базен, користење на снежната соба, фитнес сала.

Напомени:

 • Вечерата за време на зимската сезона се служи единствено во Gallery Restorant. Деца до 5,99 год. Бесплатно добиваат предвидените оброци
 • Цените се изразени во евра, плаќањето се врши во денарска противвредност, по курс 1 еур = 62 ден.
 • Хотелот го задржува правото за промена на цената и понудата
 • Влегување во собите е после 15:00 часот, локално време.
 • Напуштање на собите е до 12:00 часот локално време.
 • За време на 24.01.2020 и 25.01.2020, Хотелот е ЗАТВОРЕН ЗА ПРОДАЖБА

Во цената не е вклучено:

 • Цената не вклучува туристичка такса од 1 еур по лице на ноќ
 • Сите цени се со појадок и вечера (полупансион).
 • Полупансионот во зимска сезона е секогаш во основниот ресторан (Gallery restaurant).

Политика за попуст за Рани Резервации:

 • Попуст за Рани Резервации следува доколку резервацијата е направена 60 дена, пред влезот во хотел
 • 15% попуст за сите резервации направени до 31.10.2019 г.
 • 10% попуст за сите резервации направени после 01.11.2019, 60 дена пред влез во хотелот
 • Попустот за Рани Резервации НЕ МОЖЕ да се комбинира со било која друга специјална понуда
 • За да биде валиден попустот за рани резервации потребна е 100% уплата на резервацијата до 4 дена после потврда. Овие резервации се Non Refundable, односно немаат можност да бидат откажани или променети.

Божиќен и Новогодишен Период:

 • Божиќната вечера е вклучена во цената и ќе биде послужана во Gallery Restorant, на 25.12.2019
 • Пијалоците не се вклучени во цената Новогодишната свечена вечера е вклучена во цената и ќе се служи во Gallery Restorant, на 31.12.2019. Пијалоците не се вклучени во цената
 • За ресторантот Come Prima Restorant, цената дополнително ќе биде утврдена

Доплати:

 • Вечерата не вклучува пијалоци.
 • Деца до 5,99 г. се сместуваат бесплатно
 • Деца од 6 – 11,99 г. Плаќаат 34 еур

Политика за сместување во соби

Deluxe Room/ Executive Room/Junior suite:  Deluxe / Alpine Suite:
1 возрасен и 1 дете 0-5,99 – Цена за 1 лице во соба 1 возрасен и 1 дете 0-5,99 or 6-11,99 – suite rates
1 возрасен и 1 дете 6-11,99 – Цена за 2 лица во соба 1 возрасен и 2 деца 0-5,99 – suite rate
1 возрасен и 2 деца 0-5,99 – Цена за 1 лице во соба 1 возрасен и 2 деца 6-11,99 – suite rate + 34 EUR на ноќ
1возрасен и 2 деца 6-11,99-Цена за 2 лица во соба +34 EUR на ноќ 1 возрасен и 2 деца 0-5,99 и 6-11,99 – suite rate
1 возрасен и 2 деца 0-5,99 & 6-11,99 – Цена за 2 лица во соба 2 возрасен и 1 or 2 деца  0-5,99 – suite rate
2 возрасен и 1 дете 0-5,99 – Цена за 2 лица во соба 2 возрасни и 1 дете 6-11,99 или 2 деца 0-5,99 и 6-11,99 – suite rate +34 EUR на ноќ
2 возрасен и 1 дете 6-11,99- Цена за 2 лица во соба +34 EUR на ноќ 2 возрасен и 2 деца 6-11,99- suite rate +68 EUR на ноќ

Отказ на резервации:

 • За период на висока сезона 20.12.19 до 01.01.2019 – резервациите направени за Божиќниот период можат да бидат откажани без санкции, доколку ја откажат резервацијата над 30 дена пред влезот во хотелот, доколку резервацијата се откаже под 30 дена пред влез во хотелот, санкциите се 100% од износот на аранжманот.
 • За Новогодишниот период, моќат да се откажат без санкции 60 дена пред влез во хотелот, доколку отказот на резервацијата е под 60 дена пред влезот во хотелот, санкциите се 100% од износот на аранжманот
 • За останатите периоди: до 15 дена пред првиот ден на резервацијата е без пенали. За отказ од 15 или помалку денови пред првиот ден е задржуваат 100% пенали од целосниот износ на резервацијата.
 • No show – 100 % пенали