МИЛАНО -ЛУГАНО  – КОМО – СИРМЕОНЕ

 

1 ден  05.03 (четврток) Кавадарци- Милано

Состанок на групата во 12.00 часот и поаќање од градовите :Кавадарци,Неготино,Велес,Скопје и Куманово.

Денско и ноќно патување низ Србија ,Хрватска,Словенија и Италија со попатни паузи и  царински формалности.

2 ден 06.03.(петок) Милано

Пристигниванје во Милано  предпладневните часови.Разглед на градот со локален водич.Посета на замокот Сфорца, изграден во 15-ти век  од страна на војводата Франческо Сфорса  од Милано. Групата продолжува кон  Piazza  De Duomo централен плоштад каде се наоѓа најголемата Готска Катедрала во светот Дуомо.Следува посета на галеријата Vittori Emaniele најдобрата шопинг улица .Покриен премин од  196m со многубројни брендирани продавници кои не водат  кон зградата на Миланска оперска куќа . Слободно индивидуално време.Сместување во хотелот.Ноќевање.

 

3 ден 07.03(сабота) Милано- Лугано -Комо

После појадок предлагаме факултативен илзет до Лугано и Комо или слободно индивидуална прошетка во  Милано.Лугано или уште познато како Швајцарското Монте Карло е град кој се наоѓа на езерото Лугано во падините на Алпите. Обикола на градот со локален водиќ .Посета на катедралата San Lorenco  големиот гратски парк Parco Civico,црквата Santa Marina di Angelo .Излетот продолжува кон Италијанското гратче Комо,сместено на брегот на езерото Лаго ди Комо .Можност за факултативно крстарење со брод по езеротои уживање во преубавите вили градени во периодот од 17-ти до 19-ти век  денес во сопственост на Холивутските  ѕвезди.Слободно време за прошетка.Враќање во хотелот во Милано.Ноќевање.

4 ден 08.03(недела) Милано – Сирмеоне  -Кавадарци.

По појадок одјавување од хотелот. Групата се упатува кон Сирмеоне.Град сместен на јужниот брег на езерото Гарда.Познат   е по своите термални бањи како и по средовековниот замок Рока Скалигера  кој е со поглед на морето,слободно време за индивидуална прошетка.

Поаѓање кон Македонија со можност за посета на трговски центар PALMANOVA,ноќно возење и царински формалноси.

5 ден 09.03(понеделник) Кавадарци

Пристигнување во Кавадарци во попладневните часови.

                    ЦЕНА НА АРАЖМАНОТ 129 ЕВРА

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

  • 2 ноќевања во хотел 3*во околината на Милано со појадок,
  • Автобуски превоз на релација Кавадарци- Италија – Кавадарци
  • Разглед на Сирмеоне
  • Туристички придружник
  • Организација и релизација на аранжманот

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Задолжителна доплата за туристичка такса во хотелот 2.5 евра по лице од ден
  • Разглед на Милано со професионален водич – 20евра
  • Посета на Лугано – Комо – 25 евра
  • Крстарење по езерото Комо – 20 евра
  • Патничко осигурување 300 денари по лице

ДОКОЛКУ СЕ КОРИСТАТ СИТЕ ФАКУЛТАТИВИ ПАКЕТ ЦЕНА Е : 55€