Ценовник

SERRE CHEVALIER, France

Les Chalets Du Jardin Alpin  – Serre Chevalier, FRANCE

Тип на соба

Услуга

Возрасен

Дете од

Дете до

5-12,99 години

4,99 години

Период: 09.03-16.03.2019

ROOM ONLY – Наем на апартман

Studio 3

Цена по лице – 2 лица

518

518

150

Цена по лице – 3 лица

445

445

/

Цена по лице – 4 лица

/

/

/

Studio 4

Цена по лице – 2 лица

573

573

150

Цена по лице – 3 лица

482

482

150

Цена по лице – 4 лица

436

436

/

App. (2 bedroom)

Цена по лице – 4 лица

506

506

150

Цена по лице – 5 лица

464

464

150

Цена по лице – 6 лица

437

437

/

Цената вклучува:Наем на апартман (Room Only), бесплатен Wi-Fi (во апартманите), ски карта Serre Chevalier и превоз од Скопје, Струмица, Радовиш, Штип, Велес.
Задолжителна доплата:Туристичка такса по локален ценовник (0,75€ по лице на ноќ).
Депозит за апартманот 300€ (се плаќа исклучиво со картичка, се враќа целосно доколку нема направено штета во апартманот)
Со доплата (не е задолжително):Сет крпи 5€/неделно, постелнина 20-25€/по лице
Напомена:Завршно чистење прават самите клиенти, во спротивно се одбива од депозитот
Забелешка:За сопствен превоз се одзема 100€ по лице (возрасен или дете)
Препорака:Понесете сопствена постелнина и крпи

Напомена:

Serre Chevalier е еден од најголемите ски центри во Франција и Европа. Со 250 километри скијачки патеки, кои се протегаат на надморска височина од 1200 до 2800 метри, Les Chalets du Jardin Alpin се наоѓаат во градот La Salle Les Alpes, околу 300 метри од гондолата и центарот на селото, каде што има многу ресторани, продавници и барови кои се на 900 метри. Постојат многу други спортски и релаксациски активности во селото и неговата околина. Апартманите се наоѓаат во станбен комплекс на традиционални алпски бунгалови, во тивка и природна средина. Покрај спалните соби, апартманите располагаат со дневна соба со кревети, опремена кујна, бања, тоалет и балкон или тераса. Апартманите исто така имаат Wi – Fi конекција (освен студио за 3 лица и студио за 4 лица).

Опис на сместување:

  • Studio ST3 (26m2): дневна соба со софа кревет за две лица, влезната сала со кревет кревет за едно лице, опремени кујни, бањи, тоалет и балкон или тераси. Постои телевизор со француски програми;
  • Studio ST4 (28m2): дневна соба со софа кревет за две лица, сала со легло, комплетно опремена кујна, бања, тоалет и балкон или тераса. Постои телевизор со француски програми;
  • App. (двоспален, 40 m2): дневна соба со екстра кревет (софа), опремена кујна, спални со брачен кревет, спални со два еднокреветни кревети, бања, тоалет и балкон или тераса. Постои телевизор со француски програми и Wi – Fi конекција. Апартманот може да биде на два спрата (дуплекс). Уредувањето на просториите во двоспратна станица може малку да отстапи од описот, бидејќи има неколку такви станови со различен распоред на просториите.
OПИС НА СКИ ЦЕНТАР

SERRE CHEVALIER

СОНЦЕ, СОНЦЕ

Овој ски центар се наоѓа во срцето на националниот парк Les Ecrins, под 4102м високиот врв Dome des Ecrins. Меѓу нашите гости е омилен ски центар, како заради своите снежни услови, одличното сместување, така и заради својата цена. Со самото тоа гостите му се враќаат од година во година. Се наоѓа во благо Медитеранско подрачје со преку 300 сончеви денови во текот на годината , кои не сметаат на снежната покривка, која се задржува до пролетта. Секој скиор ќе најде нешто за себе во овие 250 км ски патеки. Serre Chavaliere може да се опише како шума која ја опкружуваат ски патеки. Боровите стари повеќе од 100 год. се протегаат по целиот ски центар , но оставаат доволно простор за свиоци по ски патеките. Овој ски центар е познат и како родното место на познатиот француски и светски ски шампион во спуст Luc Alphanda, по кој една стаза (најстрмната) го носи името.

ПИКНИК НА СНЕГ

Раководството на ски центарот минатата сезона имало интересна идеја, и на подрачјето Croix de la Norа направиле голема тераса за пикник, со прекрасен поглед. На терасата можете бесплатно да ја користите скарата, обична, како и електрична. На терасата има и Wi-Fi . Толку таа новост била успешна, па од оваа сезона направена е уште една пикник област на подрачјето Cucumelle над Villeneuve.

ДОЛИНАТА CHEVALIERE

Ски центарот го добил своето име по истоимената долина на која се протега. Во самата долина постојат 4 населби: Briancon (најголемиот град во EU кој се наоѓа на висина од преку 1200 м, има околу 11.000 жители и интересен стар град i), Chantelmerle ( типично мало алпско место, изобилува со мир и тишина) , Villeneuve ( исто така мало алпско место, само за нијанса помалку убаво од Chantelmerle) и Le Monetier Les Bains ( прочуената бања во тој дел на француските Алпи ).


Патеки и уреди


1 Вкупна должина на ски патеките – 250 km km
1 Број на ски лифтови – 58
1 Број на гондоли – 7
1 Број на седишници – 21

1 Број на влечни ски-лифтови – 30

1 Број на патеки: 102
1 Број на сини патеки – 28
1 Зелени патеки – 24

1 Број на црвени стази – 37

1 Број на црни патеки – 13

1 Патека за санки

1 Freeride

1 Должина на cross-country патеките – 40 km km

1 Border / Skicross патеки – 2

1 Ноќно скијање


30/5000 Општи информации за ски-центарот


1 Ски центарот работи: 09.12 – 28.04
1 GPS координати: 45.946096, 6.559283
1 Надморска височина – до: 2800 m m
1 Снежен Парк

1 Вештачки снег

1 Број на топови за снег: 493
1 Наем на ски опрема
1 Продавница за ски опрема

1 Ски услуги

1 Локален автобус