ЦЕНОВНИК

TIGNES, France

Apartments SKIFUN TIGNES VAL CLARET  – TIGNES, FRANCE

Тип на соба

Услуга

Возрасен

Дете од

Дете до

5-12,99 години

4,99 години

Период: 02.02-09.02.2019

ROOM ONLY – Наем на апартман

Studio 2

Цена по лице – 2 лица

651

651

260

Цена по лице – 3 лица

592

592

255

Цена по лице – 4 лица

575

575

/

App. (1 bedroom)

Цена по лице – 2 лица

858

858

160

Цена по лице – 3 лица

715

715

160

Цена по лице – 4 лица

644

644

350

App. (2 bedroom)

Цена по лице – 4 лица

749

749

220

Цена по лице – 5 лица

685

685

160

Цена по лице – 6 лица

642

642

/

Цената вклучува:Наем на апартман (Room Only), 6 дневна ски карта Espace Killy  и превоз од Скопје, Струмица, Радовиш, Штип, Велес.
Задолжителна доплата:Туристичка такса по локален ценовник (1,65€ по лице на ноќ).
Депозит за апартманот 300€ (се плаќа исклучиво со картичка, се враќа целосно доколку нема направено штета во апартманот)
задолжителна доплата за паркинг 85€ по соба
Со доплата (не е задолжително):Постелнина 20-25€/по лице
Напомена:Завршно чистење прават самите клиенти, во спротивно се одбива од депозитот
Забелешка:За сопствен превоз се одзема 100€ по лице (возрасен или дете)
Препорака:Понесете сопствена постелнина и крпи (крпи нема можност на лице место)

Напомена:

Апартманските згради Residences Tignes Val Claret се избор на Skifun на апартмани во различни резиденции. Едноставно опремени студија и апартмани со одличен однос на цена и квалитет.
Резиденциите се распространети по целата населба Val Claret, највисоката населба на ски центарот Tignes, на надморска височина од 2300 м. Сместувачките капацитети се оддалечени најмногу 200 м од најблиската жичарница, и на дофат Ви се многу ресторани, барови и продавници. Val Claret важи за место со најдобра понуда за ноќен живот на целото подрачје на Tignes, две најпознати дискотеки, The Blue Girl и Melting Pot.
Едноставно опремените апартмани вклучуваат кујна, дневна соба со телевизор, спални соби и бања со тоалет. Повеќето апартмани исто така имаат балкони со поглед на околните врвови на француските Алпи. Во некои сместувачки единици, мали миленици се дозволени со претходна најава и на доплата.
Апартманите може малку да се разликуваат од описот, бидејќи се приватни апартмани кои се разликуваат во квалитетот и опременоста.
Во областа Tignes, возење за моторни возила е забрането и мора да платите паркинг за време на одморот..

Опис на сместување:

  • Studio (18-25m2): дневна соба со софа, кујнска ниша, бања, тоалет, повеќето апартмани имаат балкон;
  • App. (едноспален, 30-40m2): дневна соба со софа, спална соба со брачен кревет, претсобје или кабина со три кревети, бања, тоалет, повеќето апартмани имаат балкон;
  • App. (двоспален, 45-65 m2): дневна соба со софа, спална соба со брачен кревет, помала соба со кревет на спрат, кујнска ниша, бања, тоалет, повеќето апартмани имаат балкон.
ОПИС НА СКИ ЦЕНТАР

TIGNES, France

ESPACE KILLY

ВЕЛИЧЕНСТВЕНИОТ TIGNES

Скијачката Мека со безброј убави ски патеки, како и фантастично скијање на off-piste патеките. Tignes се состои од три големи ресорти : Val Claret, Le Lac и Le Lavachet кои се поврзани со бесплатен ски автобус. Дополнителна понуда во ресортот е богата и заокружена со модерен wellness центар и базен, каде што имате бесплатен влез во купениот голем skipas Espace Killy. Овoj ski resort е еден од најдобрите во светот и сигурно од страна на многу скијачи, тоа е неофицијално најдобриот ски ресорт во Европа. Deo Val Claret според нашето мислење, е подобар избор поради близината на возот што вози до глечерот Grande Motteи врските со Val d Iser, како и поради добриот ноќен живот. Каде и да се наоѓате во Tignes ски патеките ви се многу блиску и нема да почувствувате никаков напор да дојдете до нив. Tignes има развиено нов вид на луѓе, Tignaddict – кои постојано се навраќаат на него. По посетата на овој ски ресорт, на француските ски ресорти ќе гледате со други очи!

ПРВ И ПОСЛЕДЕН

Глечерот Grande Motte, кој се издига на 3456м , е заслужен што во Tignes можете да скијате во почетокот на Октомври, на 20 км бели патеки. За први Мај кога повеќето луѓе размислуваат за море, љубителите на Tignes го бираат баш него. Ски ресортот работи со висок капацитет, а цените се пониски, има многу екскурзии и настани, а сонцето сјае на патеките преку целиот ден. На почетокот на Мај, Tignes ski resort затвора на неколку недели, за повторно да почне со работа во Јуни за summer ski, fun & bike , која трае целото лето.Заедно со Val d’Isère, Tignes ја прави ски-областа Espace Killy, која има вкупно 300 км ски патеки и многу off-piste терени.Val d’Isère датира од XVI век и со својот савојски шарм и уредување претставува монденски центар, додека Tignes е многу понов и порелаксиран. Освен по своите снежни забави, познат е и по одличните ноќни забави, DJ-и, концерти и други настани. Го сочинуваат населбите Val Claret, Le Lac и Le Lavachet. Тие се поврзани со бесплатен локален автобус и сите сместувачки капацитети се во близина на ски патеката.

ПОТПОЛНО РАЗЛИЧЕН

Tignes се обидува да понуди поинаква забава од сите други. На пример,на новогодишната ноќ има огромен огномет со познат DJ или музичар, пролетниот фестивал во април, Live in Tignes by Les Francofolies, концерти со најдобрите француски музичари и забавувачи. Исто така има и класици како што се snow safari со моторни санки, картинг на мраз, тест за џипови, бидејќи Jeep е долгогодишен партнер на ова скијачко одморалиште. XXL SUperPipe е најголемиот Halfpipe во Франција, долг 190м, широк 19м и висок 7м, и освен во времето кога се одржуваат некои натпревари, тој е отворен за сите кои сакаат да пробаат. Tignes е исто така познат по своето езеро во центарот на местото, кое кога ќе замрзне во него се прават дупки. Но, овие дупки не се користат за риболов, туку за нуркање под мразот. Alban Michon и неговиот тим организираат школи за нуркање под мраз,


Патеки и уреди


1 Вкупна должина на ски патеките – 300 km km
1 Број на ски лифтови – 82
1 Број на гондоли – 8
1 Број на седишници – 42

1 Број на влечни ски-лифтови – 29

1 Број на патеки: 158
1 Број на сини патеки – 61
1 Зелени патеки – 22

1 Број на црвени стази – 46

1 Број на црни патеки – 25

1 Патека за санки

1 Freeride

1 Должина на cross-country патеките – 45 km km

1 Border / Skicross патеки – 2


30/5000 Општи информации за ски-центарот


1 Ски центарот работи: 18.11 – 29.04
1 GPS координати: 45.468227, 6.904296
1 Надморска височина – до: 3456 m m
1 Снежен Парк

1 Вештачки снег

1 Број на топови за снег: 820
1 Наем на ски опрема
1 Продавница за ски опрема

1 Ски услуги
ГАЛЕРИЈА